Share

Galileo 9 i 10 już w systemie

 

Artist_s_view_of_a_Galileo_Full_Operational_Capability_FOC_satellite

20 września o 18:22 zespół ESA/CNES w centrum operacyjnym ESOC potwierdził przekazanie satelitów Galileo 9/10 do centrum kontroli Galileo Control Center pod Monachium. Od tego momentu satelity należą do systemu i zawiaduje nimi zespół stale zajmujący się całą konstelacją satelitów Galileo.

Po bezproblemowym doprowadzeniu na orbitę za pomocą rakiety Sojuz w dniu 11 września, krytyczna faza startu i wstępnego wprowadzenia na orbitę przebiegła idealnie i oba satelity pracują prawidłowo i zdążają na swoją docelową orbitę operacyjną.

Formalne przekazanie satelitów zbiega się w czasie z przekazaniem drugiego z nich – pierwszy został już przekazany pod kontrolę centrum wczoraj (19 września).

W momencie przekazania oba satelity działały zgodnie z planem,

Mimo, że faza LEOP (Launch and Early Orbit Phase) zakończyła się w centrum ESOC, zespół dynamiki lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA Flight Dynamics) będzie wspierał oba satelity do momentu osiągnięcia przez nie ostatecznej orbity do czego dojdzie w ciągu kilku nadchodzących tygodni.

Źródło: ESA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...