Share

Szybkie błyski energii pozwolą stworzyć mapę 3D wszechświata?

32-researchersp

Gdyby tak określanie odległości Ziemi do odległych galaktyk było równie łatwe jak wyciągnięcie miary… Naukowcy z University of British Columbia (UBC) przedstawili nowy sposób obliczania odległości we wszechświecie wykorzystujący tajemnicze błyski energii.

W artykule opublikowanym w piątek w czasopiśmie Physical Review Letters naukowcy z UBC zaproponowali nowy sposób obliczania odległości kosmologicznych, który do pomiaru wykorzystuje błyski energii znane jako szybkie błyski energii (FRB – Fast Radio Burst). Owa metoda pozwala naukowcom określanie położenia odległych galaktyk w trzech wymiarach oraz tworzenie map wszechświata.

“Zaproponowaliśmy metodę, która wykorzystuje te nowe zjawiska do badania obiektów kosmologicznych we wszechświecie,” mówi Kiyoshi Masui (UBC). “Jesteśmy przekonani, że błyski można wykorzystać do zbadania rozkładu galaktyk we wszechświecie.”

Czytaj dalej:

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowy-sposob-na-stworzenie-trojwymiarowej-mapy-wszechswiata-1821.html

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.

You may also like...