Rejon z „Marsjanina” według sondy Mars Express

https://www.youtube.com/watch?v=mfz6rp8McDk&w=853&h=480

Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR opublikowała dzisiaj film/animację złożoną z danych/zdjęć zebranych/wykonanych przez znajdującą się na marsjańskiej orbicie sondę Mars Express. [oryginalne zdanie 😉 ]

Historia „Marsjanina” rozpoczyna się na nizinnych równinach rozciągających się na północ od równika, a następnie przenosi się kilkaset kilometrów dalej w południowo-wschodnie regiony obszaru Arabia Terra. Uwięziony w desperackim pościgu z czasem i gwałtownie kurczącymi się zapasami, Mark Watney podejmuje się dotrzeć do rakiety Ares 4, którą NASA „zaparkowała” w Kraterze Schiaparelli, aby wydostać się z jej pomocą z Marsa.

Naukowcy z DLR niedawno przedstawili znaczną część tego obszaru – około 2,5 miliona kilometrów kwadratowych – w postaci precyzynych map. Dane zostały udostępnione w ramach projektu mapowania całej powierzchni Marsa.

DLR wykorzystała ten zestaw danych do wykonania animacji przelotu z „Marsjanina”. Wymagało to wykorzystania 7300 zdjęć stereo. Obrabianie każdego ze zdjęć zajmowało około 30 minut z uwagi na ilość szczegółów powierzchni oraz olbrzymi rozmiar tego obszaru. Dlatego też wykonanie tego filmu wymagało ponad pięciu miesięcy prac. Na szczęście rozłożenie pracy na kilka komputerów pozwoliło na skrócenie tego czasu o połowę. Pięciominutowy film 3D powstał w dwa i pół miesiąca. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana specjalnie do tego filmu. Całkowita ilość wykorzystanych danych to ok. 2 terabajty.

Nigdy wcześniej nie zrealizowano filmu tak szczegółowo odzwierciedlającego tak duży obszar Marsa.

Źródło: DLR

   1. Uuuuhhhh, robi wrażenie. Naprawdę fantastyczna robota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com