Share

493 Griseldis zderzyła się z inną planetoidą w marcu br.

mainbeltaste

Planetoida Pasa Głównego o nazwie (493) Griseldis zderzyła się z innym obiektem w marcu br. Wyniki obserwacji zostały przedstawione 12 listopada na dorocznym spotkaniu Oddziału Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (Division for Planetary Sciences #DPS2015) w Waszyngtonie.

Obserwacje wykonane 8-metrowym Teleskopem Subaru na szczycie Mauna Kea 17 marca 2015 pozwoliły na zaobserwowanie “wydłużonego obiektu” (czyli ogona) emitowanego z powierzchni planetoidy Pasa Głównego (493) Griseldis.

Jednak w przeciwieństwie do ogonów/warkoczy kometarnych, które emitowane są w kierunku “od Słońca” w kierunku wiatru słonecznego, strumień emitowany z powierzchni Gryzeldy nie rozciągał się w kierunku antysłonecznym i na dodatek okazał się krótkotrwały.

Dodatkowe obserwacje przeprowadzone za pomocą 6,5-metrowego teleskopu Magellana cztery doby później także pozwoliły na zaobserwowanie strumienia, choć był on już znacznie słabszy. Zdjęcia wykonane za pomocą… czytaj dalej na portalu Urania.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...