A tak przy okazji lotu w kierunku Tytana: rzut oka na Tetydę

tethys-11-11-15-hr

Wczoraj, 11 listopada 2015 roku, sonda Cassini przeleciała stosunkowo blisko powierzchni Tetydy – jednego z większych lodowych księżyców Saturna. Powyższa animacja została złożona z 29 zdjęć wykonanych przez jedną z kamer na pokładzie sondy Cassini. Na tym krótkim ujęciu można zauważyć niesamowitą, pokrytą kraterami i starą powierzchnię księżyca o średnicy 1065 km.

Tetyda wraz ze swoimi większymi siostrami Dione i Reą stanowi najgęściej pokryte kraterami ciało Układu Słonecznego. Z uwagi na gęstość Tetydy wynoszącą 97% gęstości wody w stanie ciekłym można stwierdzić, że obiekt ten złożony jest praktycznie w całości z lodu wodnego z niewielką ilością skał.

tethys-moon-scale

Ten konkretny przelot w pobliżu księżyca nie był jakoś szczególnie planowany. Trajektoria sondy skierowanej na spotkanie z Tytanem (do którego dojdzie już jutro) po prostu przebiegała w pobliżu Tetydy.

Animacja wykonana przez Jasona Majora (@JPMajor)

Źródło: lightsinthedarkDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com