Share

Pierwsze zdjęcia biegunów Ceres

PIA20126

Naukowcy z misji Dawn stworzyli pierwsze szczegółowe zdjęcia północnego (lewy) oraz południowego (prawy) obszaru biegunowego planety karłowetej Ceres, wykorzystując do tego zdjęcia wykonane przez sondę Dawn. Zdjęcia wykonano między 17 a 23 października 2015 roku z wysokości 1470 km.

Region wokół bieguna południowego wygląda na czarny na powyższym zdjęciu bowiem znajduje się w cieniu od czasu kiedy sonda Dawn dotarła do Ceres 6 marca br.

Na biegunie północnym natomiast widoczne są kratery Jarovit, Ghanan oraz Asari, jak również góra Ysolo Mons. W pobliżu bieguna południowego widoczne są tylko kratery Attis oraz Zadeni.

Szczegółowe mapy obszarów biegunowych pozwalają naukowcom na badanie kraterów znajdujących się na tych obszarach i porównywanie ich z kraterami znajdującymi się w innych rejonach Ceres. Zróżnicowanie kształtu oraz złożoności może wskazywać na odmienny skład powierzchni. Dodatkowo, dna niektórych kraterów zlokalizowanych blisko biegunów nigdy nie są oświetlane przez Słońce. Naukowcy chcą sprawdzić, czy nie można tam znaleźć odkrytych warstw lodu.

Misja Dawn zarządzana jest przez JPL dla Dyrektoratu Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. Dawn to projekt realizowany w ramach programu Discovery. UCLA odpowiada za badania naukowe realizowane w ramach misji Dawn.

Źródło: dawn.jpl.nasa.gov

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.

You may also like...