dziennaplutonie

Dzień na Plutonie trwa 6.4 dnia ziemskiego. Powyższe zdjęcia zostały wykonane za pomocą kamer Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) oraz Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera, w czasie gdy dystans między sondą New Horizons a Plutonem zmniejszał się z 8 milionów kilometrów do 645 000 km w dniu 13 lipca. Pierwsze, a tym samym najodleglejsze wykonane zdjęcia znajdują w okolicach godziny 3 na powyższym zestawieniu, natomiast strona Plutona, która zwrócona była w kierunku sondy New Horizons w momencie największego zbliżenia znajduje się „na godzinie 6”.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE ORGANIZOWANYM PRZEZ ESO I PULS KOSMOSU! WYGRAJ KSIĄŻKI, PLAKATY I KALENDARZE ESO – WYSTARCZY ODPOWIEDZIEĆ NA DWA PYTANIA.

TERMIN NADSYŁANIA ODPOWIEDZI – NIEDZIELA, G. 20:00

SZCZEGÓŁY NA NASZYM FACEBOOK’U – http://www.facebook.com/pulskosmosu

Zdjęcia te tak jak i wszystkie inne pochodzące z New Horizons odkrywają wiele szczegółów Plutona, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia – łącznie z różnicami między półkulą zwróconą do New Horizons, a tzw. ciemną stroną Plutona, której zdjęcia mamy tylko w niskiej rozdzielczości.

dziennacharonie.jpg

Charon – podobnie jak Pluton – także obraca się wokół własnej osi co 6.4 dnia ziemskiego. Zdjęcia także zostały wykonane przez LORRI oraz Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera w dnia 7-13 lipca kiedy to sonda pokonała prawie 10 milionów kilometrów. Pierwsze, najodleglejsze zdjęcia przedstawiono „na godzinie 9” gdzie widać jedynie kilka charakterystycznych cech powierzchni takich jak pokryte kraterami wyżyny, kaniony czy równiny nazwane Vulcam Planum (nieformalnie). Najdokładniej sfotografowana strona Charona znajduje się „na godzinie 12”. To zdjęcie wykonano 14 lipca.

Źródło: NASA/JHUAPL