Share

Sentinel-3A podąża w kierunku kosmodromu

sentinel3aon

Najnowszy satelita przeznaczony do programu środowiskowego Copernicus opuścił Francję i rozpoczął podróż na platformę startową w Plesiecku w Rosji, skąd zostanie wysłany w przestrzeń w przyszłym miesiącu.

Sentinel-3A, na którego pokładzie zainstalowano zestaw najnowocześniejszych instrumentów stanowi znaczący krok naprzód w rozwoju programu Copernicus dostarczającego danych o zmianach zachodzących w oceanach, na lądzie, w atmosferze i klimacie jako całości.

Satelita rozpoczął swoją dwudniową podróż w Thales Alenia Space z Cannes na lotnisko w Nicei w ciężarówce. Potężny samolot transportowy Antonov następnie przetransportuje satelitę do Archangielska w Rosji zahaczając po drodze o Moskwę, gdzie niezbędne jest dokonanie formalności celnych.

1-sentinel3aon.jpg

W Archangielsku satelita Sentinel i cały dodatkowy osprzęt załadowany zostanie z powrotem na ciężarówki, a na sam kosmodrom dotrze koleją.

Opierające się na pionierskich rozwiązaniach zastosowanych w satelitach Envisat oraz Cryosat, czujniki Sentinela-3A będą mierzyć zmiany temperatury wody oraz wysokości powierzchni w oceanach – informacje niezbędne do prognozowania pogody oraz zapewnienia bezpieczeństwa ruchu morskiego. W przypadku wybrzeży takie dane pozwalają na przewidywanie nietypowych zjawisk takich jak burze czy powodzie.

2-sentinel3aon.jpg

Monitorując jakość i zanieczyszczenie wody morskiej, Sentinel-3A będzie także wspomagał tworzenie map topografii i zasięgu lodu, oraz wysokości wód w jeziorach i rzekach.

Nad obszarami lądowymi, satelita będzie zdolny do wykrywania pożarów i tworzenia map.

Gdy Sentinel-3A znajdzie się w “cleanroomie” w Plesiecku niezbędne będzie sprawdzenie, czy wszystko jest w idealnym stanie i przygotowanie satelity do startu.

Sentinel-3A wyniesiony zostanie w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Rockot pod koniec grudnia br.

Źródło: ESA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.

You may also like...