Pierścienie Saturna wepchnęły się na zdjęcie DIONE

pia18344-1041

Pierścienie Saturna są tak rozległe, że często zakradają się na zdjęcia innych obiektów wykonywane przez sondę Cassini. Tutaj na przykład zakradły się na zdjęcie wykonane podczas bliskiego przelotu sondy w pobliżu księżyca Dione.

Przelot w pobliżu Dione (księżyca o średnicy 1123 km) podczas którego wykonano to zdjęcie stanowił ostatni bliski przelot w pobliżu tego księżyca w ramach misji Cassini. Głównym celem przelotu było wykorzystanie sondy jako czujnika mierzącego pole grawitacyjne Dione. Niemiej jednak naukowcom udało się także wykonać kilka dokładnych zdjęć powierzchni. Wszystkie zebrane dane pomogą zrozumieć budowę wewnętrzną oraz histori geologiczną tego odległego, lodowego globu.

Zdjęcie zostało wykonane w zakresie widzialnym w dniu 17 sierpnia 2015 roku z odległości 77 000 km od Dione. Każdy piksel na zdjęciu ma bok o długości śr. 464 metrów.

Misja Cassini to efekt współpracy między ESA, NASA oraz Włoską Agencją Kosmiczną.

Źródło: NASA/JPLDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com