Łazik Curiosity zabiera się za wydmy

15-nasascuriosi

Kierując się w wyższe rejony Mount Sharp w celu zbadania środowiska, które ulegało zmianom miliardy lat temu, łazik Curiosity skorzysta z okazji i zbada obecnie aktywne na powierzchni Marsa wydmy ruchome.

Za kilka dni łazik po raz pierwszy przyjrzy się tym ciemnym wydmom zwanym „wydmami Bagnold”, które pokrywają północno-zachodni fragment Mount Sharp. Żaden z wcześniejszych łazików marsjańskich nie dotknął jeszcze wydmy. Jedna z wydm, którą zbada Curiosity ma wysokość piętrowego budynku i rozpiętość boiska. Co ciekawe – wydmy Bagnold są aktywne: zdjęcia z orbity wskazują, że niektóre z nich przemieszczają się o metr w ciągu roku (ziemskiego). Jak dotąd nie udało się odwiedzić żadnej aktywnej wydmy w Układzie Słonecznym poza Ziemią.

16-nasascuriosi.jpg
Zdjęcie wykonane z orbity przedstawia wydmę, która będzie zbadana jako pierwsza przez łazik Curiosity. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

„Zaplanowaliśmy badania, które nie tylko powiedzą nam więcej o bieżącej aktywności wydm na Marsie lecz także pomogą nam zrozumieć skład warstw piaskowca powstałych z wydm, które dawno temu skamieniały,” powiedziała Bethany Ehlmann z CalTech oraz JPL w Pasadenie (Kalifornia).

Czytaj dalej na portalu Urania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com