Artist's view of Galileo Sat 5&6

Do portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej dotarły kolejne dwa satelity nawigacyjne Galileo, które przygotowywane są do startu.

Przybycie pary nowych satelitów rozpoczyna bardzo intensywny harmonogram działań, którego zwieńczeniem będzie wysłanie ich na orbitę 17 grudnia na szczycie rakiety Sojuz – będzie to trzeci start satelitów Galileo w tym roku.

Galileo 11 i 12 wylądowały o godzinie 13:00 w piątek na targanym ulewami lotnisku Cayenne-Felix Eboue Airport. Następnie zostały wyładowane z Boeinga 747 zabezpieczone w wentylowanych kontenerach bezpośrednio na ciężarówki, które przewiozły je do portu kosmicznego.

Kontenery z satelitami zostały dostarczone do magazynu S1A, gdzie w specjalnych cleanroomach usunięto ich opakowanie.

Satelity rozpoczęły swoją podróż dzień wcześniej opuszczając centrum techniczne ESTEC (ESA) w Noordwik (Holandia) po zakończeniu długiej fazy testów, które miały potwierdzić ich gotowość do lotu. Następnie zostały przewiezione na lotnisko w Luksemburgu, skąd wystartowały następnego ranka.

Dostarczenie satelitów do miejsca startu to ostatni krok długiego łańcucha produkcji i testów obejmującego swym zasięgiem większą część Europy.

Satelity zostały zbudowane przez firmę OHB z Bremy (Niemcy), a ich oprzyrządowanie nawigacyjne dotarło z Surrey Satellite Technology Ltd w Guildford, UK, przy czym obie firmy mają dostawców w praktycznie każdym zakątku kontynentu.

galileopairp

Tak przygotowane satelity przekazywane są do ESTEC gdzie wystawia się je na każdy aspekt środowiska startu i przestrzeni kosmicznej, włącznie z hałasem, próżnią i ekstremalnymi temperaturami.

Każdy satelita jest także podłączany do globalnej sieci naziemnej Galileo w celu sprawdzenia prawidłowości działania.

Start satelitów Galileo 11 i 12 będzie oznaczał, że całkowita liczba satelitów Galileo na orbicie powiększy się o 100% w ciągu jednego roku, co oznacza, że cały program Galileo będzie mógł zacząć oferować wstępne usługi już w 2016 roku.

2-galileopairp

3-galileopairp

Źródło: ESA