nh-updatedmoc_tcm-2-11-4-15

Sonda New Horizons sukcesem zakończyła ostatni z serii czterech manewrów, które miały na celu skierowanie jej w kierunku obiektu Pasa Kuipera o nazwie 2014 MU69 do którego sonda zbliży się w styczniu 2019 roku. Obiekt ten znajduje się prawie 2 miliardy kilometrów za Plutonem. Sonda New Horizons odwiedzi ten obiekt, jeżeli NASA zatwierdzi rozszerzenie misji New Horizons.

Wszystkie cztery manewry były jak dotąd najdalszymi od Ziemi korektami trajektorii lotu wykonanymi przez jakąkolwiek sondę. Czwarty z manewrów przekazany do komputerów sondy oraz wykonany przez napędzane hydrazyną silniki strumieniowe, rozpoczął się ok. 7:15 czasu warszawskiego w środę (04.11) i trwał prawie 20 minut. Operatorzy sondy z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland rozpoczęli odbieranie danych od sondy za pomocą sieci Deep Space Network tuż przed 13:00 czasu warszawskiego w środę, ktore wskazywały, że manewr przebiegł pomyślnie.

Same manewry nie przyspieszyły, ani nie spowolniły sondy, a jedynie „popchnęły” ją trochę w bok z prędkością 57 m/s w kierunku obiektu Pasa Kuipera. To wartość wystarczająca, aby sonda New Horizons przechwyciła MU69 za nieco ponad 3 lata.

Czytaj dalej na portalu Urania.