winganon-space-capsule-12[6]

Tuż przy drodze łączącej niewielkie wioski Talala i Winganon w stanie Oklahoma leży coś, co przypomina porzuconą kapsułę kosmiczną. Napisy 'NASA’ oraz 'United States of America’ wraz z amerykańską flagą są widoczne już z daleka. Jednak z bliska od razu widać, że owa kapsuła załogowa to w rzeczywistości gruszka betoniarki samochodowej.

Nietypowy obiekt pojawił się przy drodze wskutek wypadku wyładowanej cementem betoniarki, która podążała na budowę mostu stawianego nad jeziorem Oologah w 1959 roku. Zanim na miejsce wypadku dotarł cięższy sprzęt cement w gruszce zastygł. Ze względu na ograniczenia udźwigu załoga pomocy drogowej zdecydowała się najpierw usunąć ciężarówkę, a po gruszkę wrócić później. Nikt jednak po nią się już nie pofatygował. Gdy okoliczni mieszkańcy zauważyli gruszkę – szybko stała się ona łatwym celem dla miłośników graffiti.

Przez ostatnie pół wieku liczni miłośnicy farby w sprayu wylali na gruszkę niezliczone litry farby. We wrześniu 2011 roku lokalni artyści Barry i Heather Thomas zdecydowali się zamienić gruszkę w kosmiczną kapsułę, świętując tym samym piątą rocznicę swojego ślubu.

Kosmiczna kapsuła z Winganon stanowi teraz popularną atrakcję turystyczną. Heather Thomas ma nadzieję, że nowe malowanie gruszki zniechęci kolejnych amatorów graffiti. Jak dotąd malowanie przetrwało, choć zniknęły „dysze wylotowe”, które małżeństwo przymocowało na spodzie kapsuły.

winganon-space-capsule-1[2] winganon-space-capsule-2[2] winganon-space-capsule-3[2] winganon-space-capsule-4[6] winganon-space-capsule-5[2] winganon-space-capsule-6[2] winganon-space-capsule-7[2]  winganon-space-capsule-9[15] winganon-space-capsule-11[6] winganon-space-capsule-12[6]

winganon-space-capsule-8[2]

Źródło: amusingplanet