jameswebbspa

Instalacja osiemnastego i ostatniego segmentu głównego zwierciadła przyszłego największego i najsilniejszego teleskopu kosmicznego została zakończona. Instalacja ostatniego lustra w ośrodku Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland to istotny krok milowy w montażu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

„Naukowcy i inżynierowie spędzili ogromne ilości czasu na instalacji tych niesamowitych, niemal idealnych zwierciadeł, które będą skupiać światło pochodzące z dotąd ukrytych przed nami atmosfer planet pozasłonecznych, regionów formowania gwiazd i samych początków Wszechświata,” powiedział John Grunsfeld, zastępca administratora Dyrektoratu Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. „Teraz kiedy zwierciadło jest już zainstalowane jesteśmy jeden krok bliżej niesamowitych obserwacji, które pozwolą nam na odkrycie wielu tajemnic Wszechświata.”

Każdy z sześciokątnych segmentów lustra ma średnicę 1.3 m i masę 40 kg. Po pełnym rozłożeniu teleskopu w przestrzeni kosmicznej, składające się z 18 takich segmentów lustro będzie działało jako jedno lustro o średnicy 6.5 m.

„Zakończenie montażu zwierciadła głównego stanowi istotny krok milowy i kulminację ponaddziesięcioletniej pracy nad projektem, produkcją, testowaniem i montażem zwierciadła głównego,” powiedział Lee Feinberg, menedżer projektu budowy optycznych elementów teleskopu.

1-jameswebbspa

Mimo, że montaż zwierciadła głównego zakończył się, przed naukowcami jeszcze dużo pracy do zakończenia pełnej budowy obserwatorium kosmicznego.

„Teraz po zakończeniu montażu zwierciadła zajmiemy się instalowaniem innych elementów optycznych i przeprowadzaniem testów wszystkich komponentów teleskopu tak, abyśmy mieli pewność, że teleskop przetrwa start na szczycie rakiety,”  mówi Bill Ochs, menedżer projektu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

 

By Radek Kosarzycki

Redaktor naczelny Pulsu Kosmosu oraz Focus.pl. Miłośnik psów