Share

Sezon zaćmień rozpoczęty (dla obserwatorium SDO)!

Wiosenny sezon zaćmień dla obserwatorium Solar Dynamics Observatory rozpoczął się 19 lutego 2016 roku. Okresy, kiedy to Ziemia codziennie blokuje sondzie SDO widok Słońca zdarzają się dwa razy w roku w pobliżu równonocy i trwają około trzech tygodni. Na początku i na końcu sezonu zaćmienia są stosunkowo krótkie, jednak w środku okresu trwają nawet 72 minuty. Większość sond obserwujących Słońce z orbity okołoziemskiej musi pogodzić się z takimi zaćmieniami, jednak orbita sondy SDO zaprojektowana jest tak, aby zminimalizować je tak bardzo jak to tylko możliwe. Sezon wiosenny zakończy się 12 marca 2016 roku.

feb_eclipse_earth_big

Powyższa animacja została złożona ze zdjęć wykonanych 22 lutego 2016 roku w ultrafiolecie na długości fali 304 angstrom. Ten zakres promieniowania jest niewidoczny dla naszych oczu, dlatego został przedstawiony tutaj w kolorze czerwonym.  Granica Ziemi blokującej widok na Słońce nie jest wyraźna ze względu na to, że część słonecznego promieniowania przenika przez ziemską atmosferę.

Źródło: NASA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...