one-year-crew-landing

Astronauta NASA i dowódca Ekspedycji 46 Scott Kelly wraz z Michaiłem Kornienko powrócił dziś nad ranem na Ziemię po 340 dniach spędzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kelly i Kornienko wylądowali w Kazachstanie o godzinie 4:26 naszego czasu.

Na pokładzie statku Sojuz TMA-18M znajdował się także Siergiej Wołkow – także z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Wołkow rozpoczął swoją misję 4 września 2015 roku.

„Trwająca cały rok misja Scotta Kelly na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z pewnością stanowi element amerykańskiej drogi na Marsa i do eksploracji głębokiej przestrzeni kosmicznej,” powiedział administrator NASA Charles Bolden. „Scott to pierwszy amerykański astronauta, który spędził cały rok na pokładzie stacji kosmicznej.”

Podczas rekordowej misji jednorocznej załoga stacji przeprowadziła prawie 400 eksperymentów, które mają na celu poszerzyć naszą wiedzę naukową i przyczynić się do rozwoju całej ludzkości. Kelly i Kornienko wzięli w tym czasie udział w badaniach mających sprawdzić jak ludzki organizm przystosowuje się do stanu nieważkości, izolacji, promieniowania i stresu podczas długich misji kosmicznych. Były astronauta Mark Kelly, identyczny bliźniak Scotta także wziął udział w badaniach porównawczych, które pozwolą naukowcom porównać wpływ przestrzeni kosmicznej na organizm do poziomu komórkowego włącznie.

Jedno z badań skupiało się na dynamice płynów w organizmie w środowisku bezwładności.  Sam stan bezwładności może m.in.powodować zmiany wzroku oraz wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego – to kwestie, które należy dobrze zbadać zanim ludzie zdecydują się wybrać dalej niż na okołoziemską orbitę.

Z uwagi na charakterystyczną orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która przelatuje nad 90% populacji Ziemi, astronauci mieli okazję wykonać zdjęcia prawie całej Ziemi. W trakcie ich pobytu na stacji do stacji dotarło sześć statków z zapasami. Kelly był zaangażowany w robotyczne przechwycenie dwóch zamówionych przez NASA transportów – jeden z nich przybył na pokładzie statku Dragon (SpaceX),a drugi na pokładzie statku Cygnus (Orbital ATK). Oprócz nich także jeden japoński i trzy rosyjskie statki dostarczyły na pokład stacji kilka ton zapasów.

W trakcie swojej misji Kelly trzykrotnie wychodził na zewnątrz stacji kosmicznej. Za pierwszym razem jego zadaniem było wykonanie kilku zadań modernizacyjnych i serwisowych. W czasie drugiego spaceru Kelly pomagał w rekonfiguracji systemu chłodzenia amoniakiem i odzyskaniu pełnej zdolności generowania zasilania z paneli słonecznych. Celem trzeciego spaceru było przywrócenie funkcjonalności systemu transportera.

Łącznie z Gienadijem Padalką, z którym Kelly i Kornienko wystartowali w swoją misję 27 marca 2015 roku na pokładzie stacji w trakcie misji jednorocznej przebywało 10 astronautów i kosmonautów z sześciu różnych krajów (Rosja, Japonia, Dania, Kazachstan i Anglia).

Wraz z końcem misji Kelly spędził łącznie na pokładzie ISS 520 dni – czyli najwięcej ze wszystkich amerykańskich astronautów. Kornienko w trakcie dwóch lotów spędził na pokładzie ISS 516 dni, a Wołkow – 548 ale w trakcie trzech misji.

Aktualnie na stacji dowodzi astronauta Tim Kopra – dowódca Ekspedycji 47. Oprócz niego na pokładzie znajduje sie Tim Peake (ESA) oraz Jurij Malenczenko (Roskosmos).  Za około 2 tygodnie dołączy do nich trzech nowych członków załogi – astronauta Jeff Williams oraz kosmonauci Aleksiej Owczinin i Oleg Skripoczka wystartują z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 18 marca br.

Źródło: NASA