fheavy_product_page1

Pierwszy lot rakiety Falcon Heavy (SpaceX) został przeniesiony na co najmniej (NET – no-earlier-than) listopad br. Najnowsza rakieta wystartuje z historycznego kompleksu startowego L-39A znajdującego się w Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy na Florydzie.

W ramach swojego panelu podczas konferencji Satellite 2016, Prezes i COO SpaceX Gwynne Shotwell powiedziała, że Falcon Heavy wystartuje z 39A najwcześniej w listopadzie tego roku.

Falcon Heavy pierwotnie miał wystartować w 2015 roku, jednak później datę startu przeniesiono na maj 2016 roku, a następnie na wrzesień tego samego roku.

To może być bardzo pracowity rok dla SpaceX. Do końca roku rakiety firmy z Hawthorne mogą wystartować jeszcze 12 razy. W tym roku SpaceX zrealizował już dwa starty ze swojego kompleksu w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii (Jason-3 dla NOAA) oraz z Bazy Sił Powietrznych na Przylądku Canaveral na Florydzie (satelita komunikacyjny SES-9).

Kompleks startowy 39A to miejsce, z którego wystartowali ludzie, którzy jako pierwsi postawili stopę na powierzchni Księżyca w ramach misji Apollo 11 w lipcu 1969 roku. Jak dotąd z tego miejsca wykonano 92 starty m.in. rakiet Saturn V czy promów kosmicznych.

Rakieta Falcon Heavy powinna umożliwić SpaceX wyniesienie ok. 53 000 kg na orbitę (zamiast 13 150 kg w przypadku rakiety Falcon 9).

Źródło: spaceflightinsider