To najbardziej szczegółowe zdjęcie powierzchni Plutona jakie zobaczycie przez najbliższe dekady. Powyższy pasek zdjęć przedstawiający fragment powierzchni tej półkuli Plutona, która akurat była skierowana w stronę sondy New Horizons w dniu 14 lipca 2015 roku – teraz obejmuje także zdjęcia w najwyższej rozdzielczości wykonane przez instrumenty zainstalowane na pokładzie sondy. (Otwórz w trybie pełnego ekranu, aby dostrzec najdrobniejsze szczegóły).  Dzięki rozdzielczości na poziomie 80 metrów na piksel, powyższa mozaika umożliwia dostrzeżenie drobnych szczegółów różnego rodzaju terenu na powierzchni Plutona, a tym samym umożliwia badanie procesów, które je ukształtowały.

„To nowe zdjęcie przyciąga jak magnes,” powiedział Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado. „Aż chciałoby się wrócić kolejną sondą na Plutona i wykonać zdjęcia całej powierzchni planety w tej rozdzielczości.”

Zdjęcia, które złożyły się na powyższą mozaikę zostały wykonane za pomocą instrumentu Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) z odległości około 15,850 kilometrów od Plutona, na 23 minuty przed momentem największego zbliżenia sondy do planety.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

By Radek Kosarzycki

Redaktor naczelny Pulsu Kosmosu oraz Focus.pl. Miłośnik psów