Największe zbliżenia powierzchni Plutona na dłuuugie lata

To najbardziej szczegółowe zdjęcie powierzchni Plutona jakie zobaczycie przez najbliższe dekady. Powyższy pasek zdjęć przedstawiający fragment powierzchni tej półkuli Plutona, która akurat była skierowana w stronę sondy New Horizons w dniu 14 lipca 2015 roku – teraz obejmuje także zdjęcia w najwyższej rozdzielczości wykonane przez instrumenty zainstalowane na pokładzie sondy. (Otwórz w trybie pełnego ekranu, aby dostrzec najdrobniejsze szczegóły).  Dzięki rozdzielczości na poziomie 80 metrów na piksel, powyższa mozaika umożliwia dostrzeżenie drobnych szczegółów różnego rodzaju terenu na powierzchni Plutona, a tym samym umożliwia badanie procesów, które je ukształtowały.

„To nowe zdjęcie przyciąga jak magnes,” powiedział Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado. „Aż chciałoby się wrócić kolejną sondą na Plutona i wykonać zdjęcia całej powierzchni planety w tej rozdzielczości.”

Zdjęcia, które złożyły się na powyższą mozaikę zostały wykonane za pomocą instrumentu Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) z odległości około 15,850 kilometrów od Plutona, na 23 minuty przed momentem największego zbliżenia sondy do planety.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com