https://www.youtube.com/watch?v=xlnIT39NkVM

Firmie SpaceX ponownie się udało! O 7:21 rakieta Falcon 9R U wystartowała wynosząc satelitę telekomunikacyjnego dla Japonii. Pierwszy stopień rakiety również wylądował na barce ASDS na Atlantyku.

Był to już czwarty lot Falcona 9R U w tym roku. Start nastąpił z Cape Canaveral na Florydzie. Głównym ładunkiem jest JCSat-14, satelita telekomunikacyjny należący do japońskiej korporacji SKY Perfect JSat.

Oddzielenie od drugiego stopnia Falcona 9R U nastąpiło o godzinie 7:54 czasu polskiego. Satelita został wyniesionyna orbitę transferową ku geostacjonarnej. Docelowo będzie znajdował się nad 154 stopniem długości wschodniej i świadczył usługi telekomunikacyjne dla Rosji, krajów Azji Wschodniej, Oceanii i Pacyfiku. Satelita zbudowany przez Space Systems Loral posiada 26 transponderów pasma C oraz 18 transponderów pasma Ku. Masa startowa wynosi 4696 kg.

Po raz trzeci udało się również odzyskać pierwszy stopień, który wylądował na barce ASDS (Autonomous Spaceport Drone Ship) 658 kilometrów w głąb Oceanu Atlantyckiego. Jest to szczególne osiągnięcie, ponieważ z racji profilu tego lotu SpaceX wcześniej informował, iż istnieje mała szansa na udany powrót pierwszego stopnia. Wkrótce po lądowaniu Elon Musk zażartował nawet, że będzie musiał znacznie zwiększyć ilość miejsca w hangarach SpaceX.

Kolejny lot firmy Elona Muska ma odbyć się również w maju i wyniesie satelitę telekomunikacyjnego Thaicom-8.

Źródło: Kosmonauta.net