Łazik Curiosity sfotografował fenomenalne formacje skalne

2-marsrovercur

Najnowsze zdjęcia przesłane przez marsjański łazik Curiosity przedstawiają niesamowicie szczegółowo poukładaną w warstwy geologiczną przeszłość Marsa. Aktualnie łazik bada obszar „Murray Buttes”  u podstaw wzgórza Mount Sharp. Jakością najnowsze zdjęcia dorównują zdjęciom wykonywanym w parkach narodowych USA.

Prezentowane tu zdjęcia łazik wykonał 8 września za pomocą kamery Mast Camera (Mastcam). Zespół naukowców pracujących z danymi zebranymi przez kamery łazika planuje wykonanie z przesłanych zdjęć kilku dużych, kolorowych mozaik.

4-marsrovercur

„Zespół naukowy jest niesamowicie podekscytowany tym, że udało im się wybrać na tę wycieczkę przypominającą amerykański południowy zachód na Marsie,” mówi naukowiec projektu Curiosity Ashwin Vasavada z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Marsjańskie strome wzgórza i mesy wznoszące się ponad powierzchnię stanowią zerodowane pozostałości po dawnym piaskowcu.

3-marsrovercur

„Badanie tych wzgórz z bliska pozwoli nam na lepsze zrozumienie dawnych wydm piaskowych, które po powstaniu zostały zasypane, chemicznie zmienione przez wody gruntowe, a z czasem odsłonięte wskutek erozji tworząc obecny krajobraz,” mówi Vasavada.

5-marsrovercur

Nowe zdjęcia stanowią ostatni przystanek łazika Curiosity w rejonie Murray Buttes, po którym to łazik porusza się od ponad miesiąca. W tym tygodniu Curiosity opuścił wzgórza w kierunku południowym podążając w kierunku podstawy ostatniego wzgórza na swojej drodze. 9 września łazik rozpoczął swoje ostatnie odwierty w tym regionie. Po zakończeniu odwiertów Curiosity skieruje się na południe wspinając się coraz bardziej na górę Mount Sharp pozostawiając w tyle te spektakularne formacje.

6-marsrovercur

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com