Północny biegun Saturna skąpany w świetle

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Światło słoneczne w końcu dotarło nad biegun północny Saturna. Cały północny obszar biegunowy Saturna skąpany jest w świetle słonecznym na powyższym zdjęciu wykonanym pod koniec roku, choć w tak dużej odległości od Słońca tego światła jest znacznie mniej niż na Ziemi.

Na zdjęciu widać oświetlony przez Słońce wiatr strumieniowy układający się w formie sześciokątu. Planeta wydaje się nieco ciemniejsza w miejscach gdzie poziom chmur jest niższy, np. we wnętrzu sześciokątu. Eksperci z zespołu misji Cassini badający atmosferę Saturna korzystają z tej pory roku oraz z korzystnej geometrii orbity sondy Cassini do badania chmur i układów pogodowych pojawiających się na północnej półkuli Saturna, która powoli zbliża się do przesilenia letniego.

Zdjęcie wykonano 9 września 2016 roku z miejsca znajdującego się 51 stopni nad płaszczyzną pierścieni Saturna, za pomocą szerokokątnej kamery wyposażonej w filtr widmowy, który przepuszcza najwięcej promieniowania w bliskiej podczerwieni o długości 728 nm.

Zdjęcie wykonano z odległości ok. 1,2 mln kilometrów od Saturna. Skala zdjęcia to 74 km/piksel.

Źródło: NASA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...