Łazik Opportunity świętuje Nowy Rok zmierzając do dawnego wąwozu

Łazik Opportunity spogląda na otoczenie i na wnętrze rozległego krateru Endeavour (19 grudnia 2016) powoli wspinając się po stromych zboczach w kierunku wąwozu stworzonego przez płynącą nim kiedyś wodę, na zachodniej krawędzi krateru. Po środku kadru widoczne ślady kół łazika. Mozaika stworzona ze zdjęć wykonanych w sol 4578 (19.12.2016). Źródło: NASA/JPL/Cornell/Ken Kremer/kenkremer.com

Fenomenalny łazik marsjański Opportunity świętuje Boże Narodzenie i Nowy Rok podążając niestrudzenie w kierunku wąwozu wyrzeźbionego przez płynącą nim wodę w krawędzi rozległego krateru Endeavour – wąwóz stanowi kolejny cel badań łazika przemierzającego niezbadaną powierzchnię Czerwonej Planety.

„Opportunity kontynuuje swoją fenomenalną ekspedycję na Marsie badając złożoną geologię i dawny klimat planety w pobliżu krawędzi 22-kilometrowego krateru uderzeniowego Endeavour,” pisze Larry Crumpler, członek zespołu naukowego z New Mexico Museum of Natural History & Science.

W dniu dzisiejszym, w Nowy Rok 2017 roku, mija 4600 soli czyli dni marsjańskich bezustannego badania powierzchni Czerwonej Planety przez najdłużej w historii działający łazik marsjański.

To już 13 lat pracy łazika, którego pierwotna misja zaplanowana była na 90 dni.

„To nie jakieś tam nudne, płaskie równiny, ale naprawdę trudny i wymagający teren,” dodaje Crumpler.

„Miejmy nadzieję, że hamulce są w dobrym stanie! Jak na łazik, który 12 lat temu lądując zaparkował na stosunkowo płaskim miejscu parkingowym, Opportunity fantastycznie radzi sobie aktualnie w terenie bardziej dostosowanym do kozic górskich.”

Faktycznie, łazik Opportunity już 51 razy przekroczył „gwarantowany” czas pracy ustalony na 90 soli na czwartej planecie od Słońca, realizując kolejną wydłużoną część misji. (Tym razem waszyngtońscy księgowi nawet nie próbowali zakończyć misji łazika.)

Zdjęcia otoczenia łazika Opportunity wykonane 25 grudnia 2016 roku (sol 4593) za pomocą kamery nawigacyjnej. Źródło: NASA/JPL/Cornell/Ken Kremer/kenkremer.com

W tym artykule możecie podziwiać zdjęcia wykonane za pomocą kamer łazika Opportunity w okresie świątecznym i złożone w mozaiki przez zespół Kena Kremera i Marco Di Lorenzo.

„Opportunity rozpoczął wspinaczkę po stromych zboczach wewnętrznej ściany krateru impaktowego Endeavour po zakończeniu badań wychodni znajdujących się blisko dna krateru. Nowym celem łazika jest wjazd na krawędź krateru, gdzie powierzchnia jest bardziej sprzyjająca dla łazika, szybka jazda około 1 kilometra na południe i dotarcie do kolejnego głównego celu misji zanim na tym obszarze zapanuje kolejna marsjańska zima,” mówi Crumpler.

Po tym jak udało się przetrwać tzw. „6-minutowy horror” wejścia w rzadką atmosferę Marsa, łazik Opportunity wylądował na Meridiani Planum w dniu 24 stycznia 2004 roku – niemal 13 lat temu!

Misja rozpoczęła się już 7 lipca 2003 roku startem z Przylądka Canaveral na szczycie rakiety Delta II.

Najnowsza, zaplanowana na 2 lata faza misji rozpoczęła się 1 października 2016 roku, gdy sześciokołowy łazik znajdował się na zachodniej krawędzi krateru Endeavour, w środku doliny Marathon Valley, w miejscu zwanym „Bitterroot Valley”, gdzie kończył badać pobliską „Spirit Mound”.

Aktualnie łazik z powrotem wspina się na krawędź krateru, aby wybrać się na południe w celu badania „wąwozu” w 2017 roku.

Łazik Opportunity sfotografował przepiękny wir pyłowy na dnie krateru Endeavour tuż za śladami swoich kół wiodącymi od Knudsen Ridge gdzie poszukiwał minerałów zmienionych przez wodę w zamierzchłej przeszłości. Źródło: NASA/JPL/Cornell/Ken Kremer/kenkremer.com

„Aktualnie łazik kieruje się w kierunku dawnego wyrzeźbionego przez wodę wąwozu znajdującego się około kilometr na południe od obecnej lokalizacji łazika na krawędzi krateru Endeavour.”

Średnica krateru Endeavour to 22 kilometry.

Opportunity badał Endeavour odkąd dotarł do niego w 2011 roku.

13 lat jazdy łazika Opportunity po powierzchni Marsa. Powyższa mapa przedstawia całą, 43-kilometrową podróż po Czerwonej Planecie.

Do 29. grudnia 2016 roku (sol 4598) łazik Opportunity wykonał ponad 215 900 zdjęć i przemierzył 43,65 km.

Artykuł na podstawie artykułu, który ukazał się na portalu Universe Today.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com