IC 5201 oddalona jest od nas o 40 milionów lat świetlnych. Podobnie do 2/3 wszystkich galaktyk spiralnych, włącznie z Drogą Mleczną – także ona charakteryzuje się zbudowaną z gwiazd poprzeczką przechodzącą przez jej centrum. Źródło: ESA/Hubble & NASA

W 1900 roku astronom Joseph Lunt dokonał odkrycia: spoglądając przez swój teleskop w obserwatorium w Kapsztadzie, naukowiec dostrzegł ten niesamowity obiekt w południowym gwiazdozbiorze Żurawia: spiralna galaktyka z poprzeczką, teraz znana jako IC 5201.

Po ponad 100 latach od odkrycia, IC 5201 wciąż fascynuje astronomów. Do wykonania tego zdjęcia wykorzystano kamerę Advanced Camera for Surveys (ACS) zainstalowaną na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. Możliwości tej kamery pozwalają na dostrzeżenie pojedynczych gwiazd znajdujących się w innych galaktykach, dzięki czemu jest ona nieocenionym narzędziem do badania historii, ewolucji i śmierci różnych populacji gwiazd we Wszechświecie.

IC 5201 znajduje się ponad 40 milionów lat świetlnych od Ziemi. Tak jak 2/3 wszystkich galaktyk spiralnych we Wszechświecie, włącznie z Drogą Mleczną – także i ona charakteryzuje się zbudowaną z gwiazd poprzeczką przechodzącą przez jej centrum.

Źródło: NASA