Powyższe zdjęcie przedstawia w jak niesamowitych szczegółach sonda Cassini obserwuje lodowe pierścienie Saturna.

Zdjęcie skupia się na fragmencie pierścienia B, który widziany jest tu niemal dwa razy lepiej niż najlepsze dotąd zdjęcia tego pierścienia.

Pierścienie Saturna składają się głównie z lodu wodnego zarówno o rozmiarach ziaren pyłu jak i o średnicach rzędu kilkudziesięciu metrów. Niektóre z wzorów widocznych na zdjęciach pierścieni wykonanych przez sondę Cassini powstają wskutek oddziaływania grawitacyjnego licznych księżyców Saturna, inne z kolei wciąż czekają na swoje wyjaśnienie.

W nadchodzących miesiącach sonda Cassini prześle na Ziemię całą bibliotekę nowych, szczegółowych zdjęć pierścieni. Naukowcy mają nadzieję, że przesłane dane pozwolą na rozwikłanie zagadki tych tajemniczych zaburzeń.

Ocierające się o pierścienie orbity sondy Cassini rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku i będą trwały do końca kwietnia, kiedy to rozpocznie się 'wielki finał’ misji Cassini. Podczas ostatnich 22 orbit sonda Cassini będzie przelatywała przez przerwę między pierścieniami a Saturnem, po czym wleci w atmosferę Saturna w połowie września kończąc niesamowitą 13-letnią eksplorację Saturna.

Powyższe zdjęcie wykonane zostało szerokokątną kamerą sondy Cassini w dniu 18 grudnia 2016 roku z odległości 51 000 km od pierścieni.

Źródło: ESA