Nadchodząca misja, której celem będzie zbadanie przyjazności dla życia lodowego księżyca Jowisza – Europy otrzymała oficjalną nazwę: Europa Clipper.

Nazwa nawiązuje do kliperów, które żeglowały po oceanach Ziemi w XIX wieku. Klipery były smukłymi, trójmasztowymi żaglowcami znanymi ze względu na pełen gracji wygląd. To właśnie one zwinnie i szybko transportowały herbatę i inne dobra po Oceanie Atlantyckim i po całym świecie.

Kontynuując tę tradycję sonda Europa Clipper z dużą częstotliwością, nawet co dwa tygodnie, będzie przelatywała w pobliżu Europy umożliwiając wielokrotne badanie tego księżyca z bliska. Główna misja zakłada wykonanie 40 do 45 bliskich przelotów podczas których sonda będzie wykonywała wysokiej rozdzielczości zdjęcia lodowego księżyca i badała jego skład chemiczny i strukturę tak wnętrza jak i lodowej skorupy.

 

[AdSense-A]

 

Europa od dawna jest priorytetowym celem badań dla NASA ponieważ pod jej powierzchnią znajduje się słony ocean ciekłej wody posiadający wszystkie trzy składniki niezbędne dla powstania życia: woda w stanie ciekłym, składniki chemiczne i źródło energii niezbędne do utrzymania procesów biologicznych.

W trakcie każdego okrążenia Jowisza, sonda spędzi trochę czasu w wymagającym pod kątem promieniowania otoczeniu Europy. Przelatując koło niej sonda będzie zbierała ogromne ilości danych naukowych po czym będzie uciekała w bardziej bezpieczne rejony – mówi Robiert Pappalardo, naukowiec projektu Europa Clipper w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Według planów misja wystartuje z Ziemi na początku lat dwudziestych i dotrze do Jowisza po kilku latach podróży.

Źródło: NASA

https://www.youtube.com/watch?v=mu1hxWbJn_k&spfreload=5