Share

Polskie urządzenie pomoże w składaniu sondy Euclid

Polska firma SENER wyprodukowała i przetestowała największy w naszym kraju zestaw naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelitów. Testowane urządzenia zostały zaprojektowane na potrzeby sondy kosmicznej Euclid. Nasz kraj zyskuje w ten sposób kolejne kompetencje przybliżające nas do budowy własnych satelitów.

Urządzenia MGSE (Mechanical Ground Support Equipment) służą m.in. do precyzyjnego przemieszczania satelity w różnych płaszczyznach w celu umożliwiania dostępu technikom, a także transportowania ich do komór testowych i umieszczenia w ładowni rakiety nośnej. Produkcja MGSE i montaż satelitów to wielkie wyzwania inżynierskie, bo niemal każdy satelita jest jedyny w swoim rodzaju. Konstrukcje te ważą od kilkuset kilogramów do kilku ton i składają się z tysięcy części i kilometrów kabli. W Europie tylko kilka firm projektuje specjalistyczne urządzenia do integracji satelitów. Rolą firmy SENER Polska w misji Euclid było zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie trzynastu urządzeń wspomagających montaż dużego, ważącego 2,3 tony satelity. Firma realizuje ten projekt na zlecenie Thales Alenia Space Italy – głównego wykonawcy misji. Większość urządzeń została już przetransportowana do Włoch, gdzie nastąpi złożenie sondy.

– To unikatowy w skali kraju zestaw urządzeń. SENER jako jedyna polska firma jest w jego posiadaniu. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to majstersztyk inżynierii kosmicznej – mówi Kamil Grassmann, kierownik projektu w SENER Polska.

System MGSE powstał dzięki współpracy firmy SENER Polska z siecią doświadczonych polskich partnerów. Wśród urządzeń zaprojektowanych i przetestowanych przez inżynierów z SENER Polska były:

  • Horizontal Lifting Device (HLD) – umożliwia transport satelity w pozycji poziomej.
  • Centre of Gravity Adjustment Module (CGAM) – najważniejszy podsystem urządzeń podnoszących, utrzymuje konstrukcję w pożądanym położeniu nawet przy zmianie środka ciężkości, do której dochodzi w wyniku montażu kolejnych elementów.
  • Adaptery Spacecraft Handling Device (SHA) i Horizontal Lifting Adapter (HLA) – pierścienie mocujące i służące do montażu sondy do podnośnika

Celem realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Euclid jest zrozumienie, dlaczego Wszechświat rozszerza się w tempie, jakie obserwujemy. Odpowiedź na to pytanie mają dać instrumenty badawcze sondy, które pozwolą spojrzeć na obraz Wszechświata sprzed 10 miliardów lat.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...