Polska firma SENER wyprodukowała i przetestowała największy w naszym kraju zestaw naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelitów. Testowane urządzenia zostały zaprojektowane na potrzeby sondy kosmicznej Euclid. Nasz kraj zyskuje w ten sposób kolejne kompetencje przybliżające nas do budowy własnych satelitów.

Urządzenia MGSE (Mechanical Ground Support Equipment) służą m.in. do precyzyjnego przemieszczania satelity w różnych płaszczyznach w celu umożliwiania dostępu technikom, a także transportowania ich do komór testowych i umieszczenia w ładowni rakiety nośnej. Produkcja MGSE i montaż satelitów to wielkie wyzwania inżynierskie, bo niemal każdy satelita jest jedyny w swoim rodzaju. Konstrukcje te ważą od kilkuset kilogramów do kilku ton i składają się z tysięcy części i kilometrów kabli. W Europie tylko kilka firm projektuje specjalistyczne urządzenia do integracji satelitów. Rolą firmy SENER Polska w misji Euclid było zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie trzynastu urządzeń wspomagających montaż dużego, ważącego 2,3 tony satelity. Firma realizuje ten projekt na zlecenie Thales Alenia Space Italy – głównego wykonawcy misji. Większość urządzeń została już przetransportowana do Włoch, gdzie nastąpi złożenie sondy.

– To unikatowy w skali kraju zestaw urządzeń. SENER jako jedyna polska firma jest w jego posiadaniu. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to majstersztyk inżynierii kosmicznej – mówi Kamil Grassmann, kierownik projektu w SENER Polska.

System MGSE powstał dzięki współpracy firmy SENER Polska z siecią doświadczonych polskich partnerów. Wśród urządzeń zaprojektowanych i przetestowanych przez inżynierów z SENER Polska były:

  • Horizontal Lifting Device (HLD) – umożliwia transport satelity w pozycji poziomej.
  • Centre of Gravity Adjustment Module (CGAM) – najważniejszy podsystem urządzeń podnoszących, utrzymuje konstrukcję w pożądanym położeniu nawet przy zmianie środka ciężkości, do której dochodzi w wyniku montażu kolejnych elementów.
  • Adaptery Spacecraft Handling Device (SHA) i Horizontal Lifting Adapter (HLA) – pierścienie mocujące i służące do montażu sondy do podnośnika

Celem realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Euclid jest zrozumienie, dlaczego Wszechświat rozszerza się w tempie, jakie obserwujemy. Odpowiedź na to pytanie mają dać instrumenty badawcze sondy, które pozwolą spojrzeć na obraz Wszechświata sprzed 10 miliardów lat.