Łazik Curiosity, który w tym tygodniu będzie świętował piątą rocznicę lądowania w pobliżu Mount Sharp bada w pobliżu tej góry ślady jezior, które dawno temu istniały w tym miejscu.

5 sierpnia 2012 roku zespół misji Curiosity z NASA Jet Propulsion Laboratory świętował otrzymanie radiowego potwierdzenia i pierwszych zdjęć z łazika Curiosity wykonanych tuż po udanym lądowaniu. Przekaz zdjęć z prędkością światła potrzebował prawie 14 minut, aby pokonać odległość dzielącą Marsa od Ziemi, która w tym momencie znajdowała się w odległości 248 milionów kilometrów od Marsa.

Te pierwsze zdjęcia przedstawiały  Mount Sharp.  Podstawowa misja została zrealizowana w niecały rok, jeszcze przed dotarciem do góry. W ramach tej misji udało się określić, że istniejące tam w przeszłości jezioro gwarantowało warunki sprzyjające do rozwinięcia się życia – świeżą wodę, inne kluczowe składniki chemiczne oraz źródło energii.

Od 2014 roku łazik Curiosity zbadał miejsca, na których pozostawiły swoje ślady tak woda jak i wiatr. Po przebadaniu ponad 200 metrów przewyższenia międzynarodowy zespół naukowców misji Curiosity stwierdził, że warunki sprzyjające życiu istniały w tym miejscu przez wiele milionów lat.

Źródło: NASA

A tymczasem na Marsie… #curiosity #mars