Najnowsze zdjęcie miejsca na dalekiej północy Marsa, w którym niemal dekadę temu wylądowała sonda Pheonix wskazuje, że pył przykrył już niektóre ze śladów po lądowaniu.

Sam lądownik Phoenix oraz jego osłona i spadochron wciąż są widoczne na zdjęciu wykonanym 21 grudnia 2017 roku za pomocą kamery High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) zainstalowanej na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Animacja stworzona z tego zdjęcia oraz ze zdjęcia wykonanego dwa miesiące po lądowaniu sondy, kóre miało miejsce 25 maja 2008 roku pokazuje, że fragmenty powierzchni zaciemnione wskutek usunięcia pyłu podczas lądowania zostały ponownie przykryte pyłem.

[AdSense-A]

W sierpniu 2008 roku sonda Phoenix zakończyła swoją trzymiesięczną misję, w ramach której badała lód, glebę i atmosferę Marsa. Lądownik pracował następnie przez kolejne dwa miesiące do momentu kiedy poziom energii słonecznej stał się niewystarczający do zasilania lądownika. Zasilany słonecznie robot nie był zaprojektowany do przetrwania ciemnej i mroźnej arktycznej zimy na Marsie.

Źródło: JPL