Chaotyczne chmury Jowisza

Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt /Seán Doran

Powyższe zdjęcia przedstawia chaotyczne pasy chmur i burzliwe wiry obecne na północnej półkuli Jowisza.

Sonda Juno wykonała to zdjęcie o godzinie 22:23 PDT w dniu 23 maja 2018 roku podczas 13. bliskiego przelotu w pobliżu Jowisza. W momencie wykonania zdjęcia sonda Juno znajdowała się 15 500 km nad szczytami chmur, na 56 równoleżniku północnym.

Widoczny na zdjęciu obszar jest dość chaotyczny i burzliwy sądząc po licznych wirujących formacjach chmur. Ogólnie, ciemniejsza materia chmur występuje głębiej w atmosferze Jowisza, natomiast jasne obszary to szczyty chmur.  Jasne chmur najprawdopodobniej składają się z amoniaku lub z mieszaniny amoniaku i wody zmieszanej z dodatkiem innych nieznanych składników chemicznych.

W dolnej, środkowej części kadru wyróżnia się jasny owal. Obiekt ten jest jednorodnie biały na zdjęciach wykonanych za pomocą teleskopów naziemnych. Niemniej jednak dzięki kamerze JunoCam możemy obserwować drobne szczegóły tego układu burzowego i dostrzec wiele dodatkowych struktur w jego wnętrzu. W centrum tego owalu nie obserwujemy zbyt dużo ruchu, zatem podobnie jak w przypadku Wielkiej Czerwonej Plamy, prędkość wiatrów prawdopodobnie spada im bliżej centrum owalu się znajdujemy.

Zdjęcie zostało stworzone przez Geralda Eichstadta oraz Seana Dorana na podstawie obrazów przesłanych na Ziemię przez sondę Juno.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com