Credit: Instituto de Astrofísica de CanariasBadacze z Instituto de Astrofisica de Canarias (IAC) oraz Uniwersytetu w Oviedo poinformowali dzisiaj o odkryciu dwóch nowych układów planetarnych, z których jeden zawiera trzy planety o rozmiarach Ziemi.

Informacje o tych nowych egzoplanetach pozyskane zostałe z danych zebranych w ramach misji K2 realizowanej przez kosmiczny teleskop Kepler. Artykuł, który opublikowany zostanie w periodyku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) donosi o odkryciu dwóch nowych układów planetarnych odkrytych na podstawie tranzytów planet na tle ich gwiazd macierzystych.

Pierwszy układ planetarny znajduje się przy gwieździe K2-239, która jest czerwonym karłem typu M3V, co ustalono na podstawie obserwacji prwadzonych za pomocą Gran Telescopio Canarias (GTC) w Obserwatorium Roque de los Muchachos (Garafia, La Pama). Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Sekstansu 50 parseków (160 lat świetlnych) od Ziemi. Jest to kompaktowy układ zawierający co najmniej trzy planety o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów Ziemi (1.1, 1.0, 1.1 promienia Ziemi) okrążąjące gwiazdę co 5,2, 7,8 oraz 10,1 dni.

Kolejny czerwony karzeł – K2-240 – posiada dwie superziemie rozmiarami dwukrotnie przewyższające naszą planeę. Temperatura atmosfery czerwonych karłów, wokół których krążą powyższe planety szacowana jest na odpowiednio 3450 i 3800K, czyli niemal połowę mniej od Słońca. Według naukowców oznacza to, że odkryte planety będą miały na powierzchni temperatury kilkadziesiąt stopni wyższe od Ziemi.

Przyszłe kampanie obserwacyjne za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pozwolną na scharakteryzowanie składu chemicznego atmosfer odkrytych egzoplanet. Obserwacje spektroskopowe prowadzone za pomocą instrumentu ESPRESSO zainstalowanego na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) lub za pomocą przyszłłych spektrografów w GTC czy w nowych obserwatoriach astronomicznych jak ELT czy TMT pozwolą na dokładne określenie ich mas, gęstości i właściwości fizycznych.

Źródło: IAC


https://www.instagram.com/p/BjwkqWojzWq/?taken-by=radekoff