Gigantyczne lodowe szpile pokrywają Europę

Credit: NASA/JPL-Caltech/DLR

Jeżeli szykujecie podróż na Europę, jeden z księżyców Jowisza, przygotujcie się na ostre lądowanie.

W artykule naukowym opublikowanym w dniu wczorajszym naukowcy poinformowali, że znaleźli dowody na to, że powierzchnię księżyca pokrywają potężne, postrzępione lodowe szpile o wysokości nawet 15 metrów. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla wszystkich przyszłych misji, których celem będzie lądowanie na tym księżycu.

Owe igły mogą przypominać penitenty, które na Ziemi można znaleźć na wyżynach Ameryki Południowej.

„W ekstremalnie zimnych i suchych warunkach panujących na Ziemi, na przykład w Andach, promienie słoneczne mogą sprawiać, że część lodu i śniegu doświadcza sublimacji – przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio w gazowy” napisano w artykule. Proces ten pozostawia po sobie charakterystyczne, ostre formacje zwane penitentami.

Choć naukowcy nie dostrzegli tam takich ostrzy, podobny proces prawdopodobnie zachodzi także na powierzchni Europy. Dowody na występowanie penitentów widzieliśmy na Plutonie, co wskazuje na to, że taka poszarpana ostra powierzchnia może być powszechna dla lodowych globów, włącznie z Europą.

Na Europie ostrza penitentów mogą znajdować się nawet zaledwie co 5 metrów od siebie, tworząc niedostępny teren dla wszystkich misji, które mogłyby chcieć tam lądować.

Z uwagi – po części – na słony ocean podpowierzchniowy, Europa jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc dla poszukiwaczy życia pozaziemskiego w naszym układzie planetarnym, dlatego też obecnie planowane są misje, które będą miały za zadanie zbadać ten księżyc.

Źródło: USA TodayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com