Seria zdjęć z Very Large Telescope przedstawiająca egzoplanetę Beta Pictoris b przechodzącą z jednej strony swojej gwiazdy macierzystej na drugą. Blask gwiazdy został zasłonięty, aby lepiej było widać planetę. Credit: ESO/Lagrange/SPHERE consortium

Należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskop Very Large Telescope (VLT) wykonał niesamowitą serię zdjęć, która przedstawia egzoplanetę Beta Pictoris b krążącą wokół swojej gwiazdy i przechodzącą z jej jednej strony na drugą. Odkryta w 2008 roku za pomocą VLT egzplaneta obserwowana była od końca 2014 do końca 2016 roku za pomocą instrumentu SPHERE (Spectrto-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch) zainstalowanego na VLT.

Beta Pictoris b krąży wokół swojej gwiazdy w odległości około 1,3 miliarda kilometrów czyli podobnej do odległości Saturna od Słońca, dzięki czemu jest najbliżej krążącą egzoplanetą kiedykolwiek zaobserwowaną bezpośrednio. To niesamowite osiągnięcie zważając na fakt, że gwiazda znajduje się 63,4 lat świetlnych od Ziemi! Wykonane za pomocą VLT-SPHERE zdjęcia przedstawiają planetę, która wydaje się zbliżać do swojej gwiazdy, następnie znika w jej blasku, po czym pojawia się jako oddzielny obiekt po drugiej jej stronie. Choć zdjęcia zdają się pokazywać tranzyt  planety na tle gwiazdy, to w rzeczywistości planeta nie przeszła bezpośrednio na tle tarczy swojej gwiazdy patrząc z Ziemi.

W informacji opisującej obserwacje, ESO nazwało je „niesamowitym osiągnięciem, które wprowadza nas w nową erę jednej z najbardziej ekscytujących i najbardziej wymagających dziedzin astronomii – odkrywania i charakteryzowania egzoplanet”.

Źródło: astronomynow/ESO