Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin na Księżycu 20 lipca 1969 roku

Planowana misja załogowa na Księżyc będzie nosiła nazwę Artemis – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna w dniu wczorajszym.

W marcu br. administracja Donalda Trumpa przesunęła datę następnej amerykańskiej misji księżycowej o cztery lata z 2028 na 2024 rok, deklarując jednocześnie, że w ramach misji na powierzchni Księżyca stanie pierwsza kobieta.

Jim Bridenstine, administrator NASA powiedział reporterom, że do realizacji misji agencja będzie potrzebowała dodatkowych 1,6 miliarda dolarów.

Bridenstine poinformował, że misja otrzymała nazwę Artemis, na cześć greckiej mitologicznej bogini Księżyca i siostry Apolla, którego imię nosił program księżycowy, w ramach którego 12 astronautów wylądowało na Księżycu w latach 1969 – 1972.

Łączny roczny budżet NASA wynosi 21,5 miliarda dolarów, a w roku 2019 NASA wyda 4,5 miliarda na rozwój statku Orion, rakiety SLS oraz nowej stacji, która miałaby się znaleźć na orbicie księżycowej, trzy elementy kluczowe do realizacji misji Artemis.

Jednak wielu ekspertów uważa, że NASA nie będzie w stanie zrealizować misji w zakładanym terminie, szczególnie biorąc pod uwagę znaczące opóźnienia w rozwoju SLS, rakiety budowanej przez Boeinga.

Źródło: AFP