Share

Hubble obserwuje jedną z galaktyk w grupie galaktyk Lew I

Od czasu do czasu, Kosmiczny Teleskop Hubble’a obserwuje zwykły obiekt – na przykład galaktykę spiralną – w interesujący lub nietypowy sposób. Nachylona perspektywa, taka jak na zdjęciu powyżej sprawia, że wygląda to tak jak gdybyśmy wyciągnęli szyję, my obserwatorzy, aby zajrzeć za barierę do jasnego centrum galaktyki.

W przypadku NGC 3169, taką barierą jest gęsty pył wypełniający spiralne ramiona galaktyki. Kosmiczny pył składa się z całej palety cząstek: lodu wodnego, węglowodorów, krzemianów i innych cząstek stałych. Pył kosmiczny ma wiele różnych źródeł, od pozostałości po procesie formowania gwiazd i planet po cząstki, które przez miliony lat wchodziły w interakcje z promieniowaniem gwiazd.

NGC 3169 znajduje się około 70 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Sekstans. Jest ona elementem grupy galaktyk Lew I, która tak jak Grupa Lokalna, w której znajduje się nasza Droga Mleczna, jest elementem większej grupy galaktyk znanej jako Supergromada w Pannie.

Źródło: NASA Goddard Space Flight Center

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...