Zdjęcie: Hubble obserwuje IC 4653

Źródło: ESA/Hubble & NASA, D. Rosario (CEA, Durham University)

Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopa Hubble’a przedstawia IC 4653, galaktykę znajdującą się 80 milionów lat świetlnych od Ziemi. Może się wydawać, że to daleko, ale w skali kosmicznej nie jest to aż tak duża odległość. W takiej odległości, typy i struktury obiektów, jakie jesteśmy w stanie dojrzeć, przypominają te w naszym lokalnym otoczeniu.

Zawijające się ramiona galaktyki mówią nam co się dzieje w jej wnętrzu. Jasne błękitne plamy oznaczają miejsca, w których zachodzą intensywne procesy gwiazdotwórcze. Badanie budowy innych galaktyk jest najlepszym sposobem na poznawanie budowy naszej własnej galaktyki, zważając na to, że ludzie nie są w stanie opuścić Drogi Mlecznej, aby spojrzeć na nią z zewnątrz. W ten sposób możemy porównywać obserwacje naszej galaktyki macierzystej z pobliskimi galaktykami, które widzimy w całości.

Źródło: NASA Goddard Space Flight Center

Radek Kosarzycki

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.