Zdjęcie: Hubble obserwuje IC 4653

Źródło: ESA/Hubble & NASA, D. Rosario (CEA, Durham University)

Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopa Hubble’a przedstawia IC 4653, galaktykę znajdującą się 80 milionów lat świetlnych od Ziemi. Może się wydawać, że to daleko, ale w skali kosmicznej nie jest to aż tak duża odległość. W takiej odległości, typy i struktury obiektów, jakie jesteśmy w stanie dojrzeć, przypominają te w naszym lokalnym otoczeniu.

Zawijające się ramiona galaktyki mówią nam co się dzieje w jej wnętrzu. Jasne błękitne plamy oznaczają miejsca, w których zachodzą intensywne procesy gwiazdotwórcze. Badanie budowy innych galaktyk jest najlepszym sposobem na poznawanie budowy naszej własnej galaktyki, zważając na to, że ludzie nie są w stanie opuścić Drogi Mlecznej, aby spojrzeć na nią z zewnątrz. W ten sposób możemy porównywać obserwacje naszej galaktyki macierzystej z pobliskimi galaktykami, które widzimy w całości.

Źródło: NASA Goddard Space Flight CenterDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com