Share

Marsjański helikopter otrzymuje własne imię

Uczennica z Alabamy nadała imię helikopterowi, który na pokładzie łazika Perseverance zostanie wysłany w kierunku Czerwonej Planety już za dwa miesiące.

Ingenuity, nazwa zgłoszona przez Baneezę Rupani, została wybrana na imię 2-kilogramowego helikoptera, który jako pierwszy będzie latał nad powierzchnią Marsa. Nazwa wymyślona przez uczennicę z Tuscaloosa County High School w Newport było jedną z ponad 28 000 propozycji przesłanych do NASA w ramach konkursu “Name the Rover”.

Pomysłowość (ang. ingenuity) oraz błyskotliwość ludzi pracujących nad tym, aby poradzić sobie z wyzwaniami podróży międzyplanetarnych, pozwalają nam doświadczać zachwytu eksploracją przestrzeni kosmicznej

Vaneeza Rupani

W marcu br. agencja nadała łazikowi imię Perseverance zgłoszone przez uczennicę z Wirginii, ale postanowiła powrócić do zgłoszeń w celu wybrania imienia dla helikoptera, który będzie mu towarzyszył.

Ingenuity przeszedł już wszystkie testy w komorze symulacyjnej NASA w południowej Kalifornii. Teraz zostanie przyczepiony do spodu łazika Pserverance, który w lipcu lub sierpniu wystartuje w podróż na Marsa. Po tym jak dotrze na czerwoną planetę, helikopter pozostanie w osłonie ochronnej pod łazikiem do czasu kiedy warunki będą sprzyjały pierwszemu testowi.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...