Uczennica z Alabamy nadała imię helikopterowi, który na pokładzie łazika Perseverance zostanie wysłany w kierunku Czerwonej Planety już za dwa miesiące.

Ingenuity, nazwa zgłoszona przez Baneezę Rupani, została wybrana na imię 2-kilogramowego helikoptera, który jako pierwszy będzie latał nad powierzchnią Marsa. Nazwa wymyślona przez uczennicę z Tuscaloosa County High School w Newport było jedną z ponad 28 000 propozycji przesłanych do NASA w ramach konkursu „Name the Rover”.

Pomysłowość (ang. ingenuity) oraz błyskotliwość ludzi pracujących nad tym, aby poradzić sobie z wyzwaniami podróży międzyplanetarnych, pozwalają nam doświadczać zachwytu eksploracją przestrzeni kosmicznej

Vaneeza Rupani

W marcu br. agencja nadała łazikowi imię Perseverance zgłoszone przez uczennicę z Wirginii, ale postanowiła powrócić do zgłoszeń w celu wybrania imienia dla helikoptera, który będzie mu towarzyszył.

Ingenuity przeszedł już wszystkie testy w komorze symulacyjnej NASA w południowej Kalifornii. Teraz zostanie przyczepiony do spodu łazika Pserverance, który w lipcu lub sierpniu wystartuje w podróż na Marsa. Po tym jak dotrze na czerwoną planetę, helikopter pozostanie w osłonie ochronnej pod łazikiem do czasu kiedy warunki będą sprzyjały pierwszemu testowi.