Share

Lusterko – najnowszy śmieć kosmiczny. Zgubił je dzisiaj jeden z astronautów

Podczas piątkowego spaceru kosmicznego jeden z astronautów zgubił niewielkie lusterko wychodząc z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym samym lista śmieci kosmicznych na orbicie powiększyła się o jeden.

Dowódca Chris Cassidy powiedział, że lusterko oddaliło sie od niego w tempie 30 cm na sekundę.

Centrum kontroli misji poinformowało, że lusterko w jakiś sposób odczepiło się od kombinezonu Cassidy’ego. Oczywiście nie stanowi ono żadnego zagrożenia dla astronauty czy stacji kosmicznej.

Wokół Ziemi krążą miliony różnych śmieci kosmicznych. Ponad 20 000 z nich, w tym stare elementy rakiet czy zniszczone satelity, jest wystarczająco dużych, że można śledzić ich orbitę, co pozwala zapobiegać potencjalnym zderzeniom ze stacją kosmiczną czy innymi satelitami.

Każdy z astronautów wychodzących w przestrzeń kosmiczną posiada na nadgarstku lusterko o rozmiarach 12×9 cm i masie zaledwie 50g.

Lusterko odłączyło się od kombinezonu w ciemności. Gdy astronauta wyszedł z cienia Ziemi, dokładnie sprawdził czy po lusterku pozostały jakieś ślady na rękawie. Nic jednak nie znalazł.

Cassidy wraz z Bobem Behnkenem, przeprowadzili pierwszy z co najmniej czterech spacerów kosmicznych, w ramach których wymieniają stare akumulatory stacji.

Po zainstalowaniu sześciu nowych akumulatorów litowo-jonowych, stacja będzie miała zapasy do końca swojego istnienia na orbicie. Duże akumulatory – wydajniejsze od starych niklowo-wodorowych – utrzymują stację kosmiczną przy życiu gdy znajduje się ona po nocnej stronie Ziemi.

Wymiana akumulatorów rozpoczęła się w 2017 roku. Wcześniejsze załogi zainstalowały już 18 akumulatorów litowo-jonowych.

Aby zakończyć cały proces Cassidy i Behnken mają do wymiany jeszcze sześć akumulatorów. Każdy akumulator ma wysokość i szerokość około 1 metra i masę 180 kg.

Spacery kosmiczne zaplanowano na lipiec tak, aby mogły się zakończyć zanim Behnken porwóci na Ziemię w sierpniu, na pokładzie kapsuły Crew Dragon.

Bob Behnken i Doug Harley dotarli na pokład stacji kosmicznej na pokładzie statku Crew Dragon firmy SpaceX.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...