Podczas piątkowego spaceru kosmicznego jeden z astronautów zgubił niewielkie lusterko wychodząc z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym samym lista śmieci kosmicznych na orbicie powiększyła się o jeden.

Dowódca Chris Cassidy powiedział, że lusterko oddaliło sie od niego w tempie 30 cm na sekundę.

Centrum kontroli misji poinformowało, że lusterko w jakiś sposób odczepiło się od kombinezonu Cassidy’ego. Oczywiście nie stanowi ono żadnego zagrożenia dla astronauty czy stacji kosmicznej.

Wokół Ziemi krążą miliony różnych śmieci kosmicznych. Ponad 20 000 z nich, w tym stare elementy rakiet czy zniszczone satelity, jest wystarczająco dużych, że można śledzić ich orbitę, co pozwala zapobiegać potencjalnym zderzeniom ze stacją kosmiczną czy innymi satelitami.

Każdy z astronautów wychodzących w przestrzeń kosmiczną posiada na nadgarstku lusterko o rozmiarach 12×9 cm i masie zaledwie 50g.

Lusterko odłączyło się od kombinezonu w ciemności. Gdy astronauta wyszedł z cienia Ziemi, dokładnie sprawdził czy po lusterku pozostały jakieś ślady na rękawie. Nic jednak nie znalazł.

Cassidy wraz z Bobem Behnkenem, przeprowadzili pierwszy z co najmniej czterech spacerów kosmicznych, w ramach których wymieniają stare akumulatory stacji.

Po zainstalowaniu sześciu nowych akumulatorów litowo-jonowych, stacja będzie miała zapasy do końca swojego istnienia na orbicie. Duże akumulatory – wydajniejsze od starych niklowo-wodorowych – utrzymują stację kosmiczną przy życiu gdy znajduje się ona po nocnej stronie Ziemi.

Wymiana akumulatorów rozpoczęła się w 2017 roku. Wcześniejsze załogi zainstalowały już 18 akumulatorów litowo-jonowych.

Aby zakończyć cały proces Cassidy i Behnken mają do wymiany jeszcze sześć akumulatorów. Każdy akumulator ma wysokość i szerokość około 1 metra i masę 180 kg.

Spacery kosmiczne zaplanowano na lipiec tak, aby mogły się zakończyć zanim Behnken porwóci na Ziemię w sierpniu, na pokładzie kapsuły Crew Dragon.

Bob Behnken i Doug Harley dotarli na pokład stacji kosmicznej na pokładzie statku Crew Dragon firmy SpaceX.