Kartka z kalendarza: 4 lata temu sonda Rosetta odnalazła lądownik Philae na komecie 67P

2 września 2016 r. Europejska Agencja Kosmiczna w końcu znalazła lądownik Philae, który zniknął po niefortunnym lądowaniu na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko.

Philae był lądownikiem o rozmiarach zbliżonych do przeciętnej pralki, opuszczonym na powierzchnię komety 67P przez sondę Rosetta w listopadzie 2014 r.


Codziennie rano zapraszam na podcast “Dzień Dobry Kosmos”

https://dziendobrykosmos.podigee.io/


Gdy harpunom nie udało się przyczepić lądownika do powierzchni komety, Philae odbił się od niej i wylądował w zacienionym miejscu, w którym jego panele słoneczne nie mogły skutecznie ładować akumulatorów. Philae przesłał na pokład sondy trochę danych tuż po lądowaniu i od czasu do czasu odzywał się do niej nawet kilka miesięcy po lądowaniu.

Philae odnaleziony

Sonda Rosetta poszukiwała lądownika krążąc wokół komety i wykonując jej kolejne zdjęcia. Na odnalezienie lądownika potrzeba było prawie dwóch lat. Zdjęcie wykonane 2 września 2016 r. przedstawia lądownik leżący na boku w ciemnej, skalistej szczelinie na powierzchni komety.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...