Od kilku dni wiemy już jak będzie nazywał się załogowy pojazd księżycowy projektowany obecnie wspólnie przez japońską agencję kosmiczną JAXA oraz Toyotę.

Lunar Cruiser – tak będzie nazywał się pojazd, który wystartuje w kierunku Księżyca pod koniec lat dwudziestych. Nazwa oczywiście przypomina legendarnego SUVa Toyoty, Land Cruisera.

JAXA i Toyota rok temu podpisały umowę na opracowanie pojazdu księżycowego napędzanego ogniwami wodorowymi. W tym roku prace skupiają się na budowaniu elementów testowych dla każdego głównego elementu pojazdu, a także nad pierwszym prototypem Lunar Cruisera.

Prace obejmują wykorzystanie symulacji do potwierdzenia mocy i skuteczności w rozpraszaniu ciepła podczas jazdy, produkcję i ocenę prototypowych opon oraz wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości i pełnowymiarowych modeli do planowania rozłożenia sprzętu w kabinie Lunar Cruisera.

https://www.youtube.com/watch?v=sse1OasKB5M

Lunar Cruiser może odgrywać kluczową rolę w rozwoju obecności ludzi na powierzchni Księżyca. Pojazd może pomagać astronautom w eksploracji biegunowych rejonów Księżyca i poszukiwaniach lodu i innych wartościowych zasobów – przekonują przedstawiciele Toyoty.

Lunar Cruiser nie będzie jednak pierwszym pojazdem załogowym, który będzie przemierzał księżycowe wzgórza. Już w trakcie trzech ostatnich misji Apollo zrealizowanych w 1971 i 1972 roku NASA zapewniła astronautom swego rodzaju pojazdy. W przeciwieństwie do Lunar Cruisera nie posiadały one kabiny ciśnieniowej, przez co astronauci musieli korzystać z nich w kombinezonach.