Program Orion zakończył właśnie przegląd System Acceptance Review and Design Certification Review, który był niezbędnym elementem certyfikacji statku do misji Artemis I, w ramach której poleci on z Ziemi w okolice Księżyca, a następnie powróci i wyląduje na Ziemi.

W ramach przeglądu sprawdzono każdy system statku, wszystkie dane testowe, raporty inspecji oraz analizy potwierdzające dane weryfikacyjne.

Zakończony przegląd oznacza zielone światło dla całego statku i ostatni etap formalny przed integracją statku na szczycie rakiety Space Launch System (SLS).


Codziennie rano zapraszam na podcast „Dzień Dobry Kosmos”

https://dziendobrykosmos.podigee.io/


Oprócz samego projektu statku, w ramach przeglądu certyfikacji poddano wszystkie analizy bezpieczeństwa, jakość produkcji oraz systemy zarządzania konfiguracją.

Orion, rakieta SLS oraz Exploration Ground Systems stanowią podstawowe elementy programu Artemis, który rozpocznie się w przyszłym roku wraz ze startem misji Artemis I. Będzie to pierwszy lot SLS i Oriona. W ramach misji Artemis II, na pokładzie Oriona astronauci polecą dalej niż kiedykolwiek w historii.

By Radek Kosarzycki

Redaktor naczelny Pulsu Kosmosu oraz Focus.pl. Miłośnik psów