Czy badania nad podróżami kosmicznymi pomogą w walce ze skutkami pandemii COVID-19?

Naukowcy z Placówki Badawczej LunAres w Pile od kilku lat symulują załogowe misje kosmiczne izolując od świata międzynarodowe zespoły śmiałków. Teraz planują wykorzystać zarówno placówkę jak i swoje doświadczenie do określenia jak przymusowa kwarantanna wpływa na nasz mózg. 

Historia stacji Lunares

Placówka Badawcza LunAres  założona w 2017 roku to wyspecjalizowane laboratorium do przeprowadzania symulowanych załogowych misji kosmicznych, zwanych misjami analogowymi. Jednym z głównych celów placówki są badania nad zdrowiem, psychologią i socjologią sześcioosobowych załóg zamkniętych na 165 metrach kwadratowych. 


Codziennie rano zapraszam na podcast „Dzień Dobry Kosmos”

https://dziendobrykosmos.podigee.io/


Kwarantanna analogiem izolacji w kosmosie

Pandemia COVID-19 stworzyła nowe możliwości wykorzystania potencjału LunAresa do badań nad neurologicznymi i psychologicznymi skutkami kwarantanny, w której obecnie znajduje się ponad sto tysięcy Polek i Polaków. Rozpoczynająca się w listopadzie kampania badawcza ma skupić się m.in. na tym jak nasz mózg dostosowuje się do przymusowego zamknięcia w czterech ścianach. Nabór kandydatów na tzw. analogowych astronautów trwa:

“Badania izolacyjne mające na celu symulację warunków lotów na inne ciała niebieskie, w tym Marsa i Księżyc, wydawały się niezwykle oderwane od rzeczywistości jeszcze rok temu. Obecnie, wskutek pandemii, niemal każdy rozumie jak istotne jest dogłębne zbadanie psychologii izolacji, zarówno wybranej z wolnej woli jak i przymusowej.” – komentuje naczelny lekarz załogi dr. Aleksander Waśniowski – ”Dzięki przystosowaniu habitatu LunAres do prowadzenia badań nad chronobiologią, cyklami funkcjonowania w czasie małych grup ludzi, jesteśmy w stanie dostarczać cennej wiedzy popartej eksperymentalnie, potencjalnie przydatnej tu i teraz, dla całych społeczeństw. Niebagatelne tutaj znaczenie mają również eksperymenty z użyciem nowoczesnych technik obrazowania układu nerwowego, sprzężone z oceną czynnościową i aspektami psychofizycznymi Analogowych Astronautów.” dodaje dr. Waśniowski.

Placówka Badawcza LunAres pozwala na całkowitą izolację ludzi przebywających na jej terenie od środowiska zewnętrznego. Infrastruktura bazy pozwala na ciągłe monitorowanie zdrowia, zachowania mieszkańców oraz pełną immersję podczas izolacji. Od początku istnienia placówki, z sukcesem przeprowadzono 10 misji naukowych. W okresie od listopada 2020 do marca 2021 badacze planują pięć dwutygodniowych symulacji z udziałem międzynarodowych załóg.

“Na chwilę obecną zgłaszają się kandydaci z całej Europy. Niektóre terminy badań są już po naborze, niektóre szukają jeszcze kandydatów, dlatego zachęcam do wypełniania formularza zgłoszeniowego na naszej stronie.” – mówi Leszek Orzechowski, dyrektor placówki. – “Zdajemy sobie sprawę, że pandemia to wyzywający czas na organizację tego typu badań, ale też pamiętajmy o potencjalnej użyteczności uzyskanych wyników. Niezależnie od patogenów nieodłącznym aspektem każdej pandemii będzie fizyczna izolacja społeczeństwa.”

Nabór ochotników trwa

 Z uwagi na charakter symulacji załogowej misji kosmicznej zazwyczaj w załodze znajdziemy inżynierów, naukowców, lekarzy, podróżników oraz artystów, którzy opłacając udział w symulacji realizują swoje badania i projekty.“Obecnie udział w naszych badaniach trzeba potraktować jak dwutygodniowy wyjazd naukowy i szkoleniowy. Każdy coś zyskuje i przy okazji pozyskiwane są dane pożyteczne dla wielu zespołów badawczych. Ciągle rozbudowujemy naszą siatkę naukową i w niedalekiej przyszłości mamy nadzieję pochwalić się pierwszymi międzynarodowymi grantami badawczymi.” dodaje Orzechowski. W celu dalszych informacji możesz odwiedzić stronę placówki z formularzem zgłoszeniowym pod linkiem: www.lunares.space/crewDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com