Chińczycy budują nową rakietę. Chcą nią wozić tajkonautów na Księżyc

A to niespodzianka! Chiny poinformowały właśnie, że budują nową rakietę, która będzie w stanie dostarczyć tajkonautów aż na Księżyc.

Nowa rakieta zaprezentowana została podczas Chińskiej Konferencji Kosmicznej w Fuzhou we wschodnich Chinach. Pojazd będzie w stanie wynieść 25 ton metrycznych ładunku na orbitę Księżyca. W momencie startu rakieta będzie miała masę 2200 ton metrycznych, czyli niemal trzykrotnie większą od obecnie największej rakiety Długi Marsz 5.

Rakieta 921

Do napędu rakiety posłużą trzy rakiety o średnicy 5 m, dzięki czemu będzie ona w całości przypominać rakietę Delta IV Heavy oraz Falcon Heavy. Sama rakieta będzie miała wysokość 87.

Cały świat obserwuje właśnie wzrost zainteresowania eksploracją Księżyca, zarówno załogową jak i bezzałogową. Tym razem zawiązują się jednak porozumienia międzynarodowe, które pozwolą większej liczbie krajów realizować załogowe misje księżycowe – mówi Zhou Yanfei, zastępca głównego inżyniera programu załogowych misji kosmicznych w Chinach.

Jak na razie nie wiadomo kiedy nowa rakiety odbędzie chociaż pierwszy lot testowy, nie mówiąc już o lądowaniu na Księżycu.

Zanim do tego dojdzie musimy opanować technikę lądowania na Księżycu i powrotu na Ziemię. Do realizacji załogowych misji księżycowych, obecnie największa chińska rakieta Długi Marsz 5 jest za mała. Analogicznie, statki Shenzhou nie są przystosowane do lądowania na Księżycu – dodaje Zhou.

Nie będzie wielkiej rakiety?

Oficjalnie nikt w Chinach nie mówi jeszcze o konkretnym planie załogowych misji księzycowych. Nie zmienia to jednak faktu, że wielokrotnie wspominano, że w przyszłości Chiny chcą wysłać swoich ludzi na Srebrny Glob. Pierwotnie miała do tego posłużyć rakieta Długi Marsz-9 napędzana pierwszym członem o średnicy 10 m, przypominająca chociażby rakietę Saturn V czy Space Launch System. Niemniej jednak, nowy projekt składający się z trzech członów może pozwolić Chinom szybciej zrealizować misję.

Rakieta jak na razie nie otrzymała jeszcze własnej nazwy, choć nazywana jest w mediach rakietą 921, co stanowi odniesienie do daty ogłoszenia chińskiego programu kosmicznych lotów załogowych czyli do 21 września 1992 r.

W międzyczasie, w przyszłym roku Chiny rozpoczną wynosić na orbitę moduły swojej przyszłej stacji kosmicznej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com