coconuts egzoplaneta

Najbliższą nam egzoplanetą jest Proxima b, krążąca wokół najbliższej nam gwiazdy innej niż Słońce. Problem jednak w tym, że samej planety jak dotąd nie udało się dostrzec bezpośrednio. Jej obecność wykryto metodą zmian prędkości radialnej samej gwiazdy. Teraz naukowcy odkryli jednak najbliższą dotąd planetę, którą udało się po prostu sfotografować.

W ramach przeglądu nieba COol Companions ON Ultrawide orbITS – odlotowo skróconego do COCONUTS – naukowcy odkryli egzoplanetę krążącą wokół gwiazdy COCONUTS-2.

Fascynujący układ planetarny

Układ COCONUTS-2. Źródło: ApJL

COCONUTS-2b znajduje się zaledwie 35 lat świetlnych od Ziemi. Jest to stosunkowo chłodny, masywny gazowy olbrzym, który okrąża swoją gwiazdę w stosunkowo dużej odległości. O jakiej odległości mowa? Planeta oddalona jest od swojej gwiazdy o 6471 jednostek astronomicznych. W tak dużej odległości jedno okrążenie gwiazdy zajmuje planecie nieco ponad milion lat.

To właśnie ta odległość umożliwiła astronomom sfotografowanie planety. Zazwyczaj większość odkrywanych w przestrzeni kosmicznej gazowych olbrzymów znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej, przez co są one odkrywane albo metodą tranzytów, albo prędkości radialnych. Detektory jednak nie potrafią z tak dużej odległości oddzielić promieniowania pochodzącego od gwiazdy i od planety. Jeżeli jednak mówimy o odległości 6471 AU to sprawa ma się inaczej. Wystarczy porównać tę odległość do odległości ostatniej planety Układu Słonecznego od Słońca: Neptun znajduje się zaledwie 30 AU od Słońca.

Jak na tak potężną odległość, to ów gazowy olbrzym i tak jest bardzo ciepły – z danych obserwacyjnych wynika, że jego temperatura wynosi ok. 434K. Z tego można wnioskować, że planeta, jak i jej gwiazda są bardzo młode i mają zaledwie ok. 800 mln lat. W tym czasie planeta nie była w stanie utracić jeszcze ciepła wygenerowanego w procesie formowania, a tym samym – z korzyścią dla nas – świeci w podczerwieni.

Źródło: https://iopscience.iop.org/article/10.3847/2041-8213/ac1123


Więcej o kosmosie przeczytasz także w kategorii Kosmos na Spider’s Web.