Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Sonda Juno wróciła do pracy po pechowym przelocie w pobliżu Io

Posted on 13 stycznia 2023 by Radek Kosarzycki
Sonda Juno

Piętnastego grudnia 2022 r. sonda Juno przeleciała w pobliżu wulkanicznego księżyca Jowisza, Io. NASA już od kilku dni zapowiadała ten bliski przelot jako okazję do wykonania fenomenalnych zdjęć wulkanicznego globu. Jednak na kilkanaście godzin przed samym przelotem informacje o sondzie zniknęły.

Jak się okazuje na pokładzie sondy doszło do usterki systemu pamięci, w którym przechowywane są wykonane przez sondę zdjęcia samego Jowisza, jak i księżyców. Początkowo NASA nie chciała informować o usterce mając nadzieję na to, że uda się przywołać sondę do początku. Siedemnastego grudnia jednak sytuacja wyglądała tak, że sondę wprowadzono w tryb awaryjny, w którym jedynie kluczowe komponenty sondy pozostały uruchomione.

Na zdjęciu zaznaczono położenie nowego źródła ciepła w pobliżu południowego bieguna Io. Zdjęcie zostało stworzone na podstawie danych zebranych 16 grudnia 2017 roku za pomocą instrumentu JIRAM zainstalowanego na pokładzie sondy Juno. Credit: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Walka z usterką sondy trwała niemal dwa tygodnie. Dopiero 29 grudnia inżynierom udało się przywrócić sondę do pełni zdrowia. Jak się szczęśliwie okazało, większa część danych przechowywanych w pamięci pozostała nietknięta i można było rozpocząć przesyłanie zdjęć wulkanicznego księżyca na Ziemię.

Sonda Juno miała szczęście, że tak szybko udało się ją przywołać do porządku, jakby nie patrzeć już za kilka dni – 22 stycznia – sonda ponownie, już po raz 48 przeleci przez peryjowium swojej orbity i ponownie będzie mogła wykonywać pomiary i robić zdjęcia największej planecie Układu Słonecznego. Jeżeli natomiast chodzi o Io, nie wszystko stracone. W ciągu nadchodzących 12 miesięcy Juno wykona jeszcze osiem innych bliskich przelotów w pobliżu tego globu. W dwóch przypadkach nawet uda jej się zbliżyć do niego na odległość mniejszą niż 1500 km. Okazji na wykonanie zdjęć i pomiarów będzie zatem jeszcze sporo.

Nawigacja wpisu

← Właz do statku kosmicznego Orion już otwarty
Jak naprawdę wygląda Galaktyka Trójkąta? To zależy od wieku badanych gwiazd →

NAJNOWSZE

  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Przeleć się nad Kosmicznymi Klifami. Fenomenalna wizualizacja danych z teleskopu Jamesa Webba

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme