Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Gdzie jest Ingenuity? Łazik Perseverance fotografuje swojego towarzysza

Posted on 11 stycznia 2023 by Radek Kosarzycki

Nie oszukujmy się – dron Ingenuity według planów miał być do dzisiaj już tylko elementem zamierzchłej przeszłości. Według pierwotnych planów dron miał wykonać pięć lotów, a i to w optymistycznym scenariuszu – w ciągu maksymalnie 30 dni od postawieniu go na powierzchni Czerwonej Planety. Tymczasem niemal dwa lata później Ingenuity nie tylko żyje, ale także ma się dobrze i lata tu i ówdzie.

Generalnie, kiedy inżynierowie się przekonali, że Ingenuity to doskonałe urządzenie, którym można dość sprawnie sterować podczas lotów w marsjańskiej atmosferze uznali, że można go wykorzystać do wstępnego skanowania otoczenia przemieszczającego się po dnie krateru Jezero łazika Perseverance. Dron może odlatywać od niego co jakiś czas, wykonywać zdjęcia swojego otoczenia w trakcie lotu tak, aby naukowcy sprawdzili, czy czasem w okolicy nie ma miejsca, do którego warto byłoby podjechać łazikiem.

Dron Ingenuity sfotografowany przez łazik Perseverance 8 stycznia 2023 r.

Widzicie problem?

Chodzi o to, że na zdjęciu poza marsjańskim piachem za wiele nie widać. To jednak efekt tego, że łazik znajduje się stosunkowo daleko od drona, a sam dron nie ma przesadnie dużych rozmiarów. Jego masa to wszak jedynie 1,8 kg.

Dla ułatwienia możecie spojrzeć na mapę, na którą naniesiono położenie zarówno łazika, jak i drona.

W internecie także wiele osób próbowało znaleźć na zdjęciach Ingenuity. Na szczęście niektórym się udało i podzielili się swoim odkryciem z innymi. Przyznam, że sam też bym tego nie znalazł.

Ingenuity jest o tu.

Here's @NASAPersevere #MarsHelicopter Ingenuity in the closest/best view we've seen in quite a long time, safely at the Flight 38 landing zone on the side of a shallow sand ripple, ~280m NNE

dual x-eye-3d
Mastcam-Z Jan 8 2023 Sol 670 LMST 14:14
Image Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU pic.twitter.com/uFZvXWUWM0

— DejaSu (@dejasu) January 9, 2023

Ile jeszcze nasz pierwszy marsjański dron polata po powierzchni Marsa? Tego chyba już nikt próbuje oszacować. Dawno przekroczył swój planowany czas pracy, więc teraz wszyscy korzystają z niego tak długo, jak się da. To zresztą dotyczy większości amerykańskich misji marsjańskich. Wystarczy tutaj chociażby wspomnieć łazik Opportunity, który został wysłany na Marsa w misję mającą trwać 90 soli. Ostatecznie Oppy poddał się dopiero po 15 latach pracy.

Swoją drogą, jeżeli chcecie przeżyć jeszcze raz całe życie Opportunity, jest na to unikalna szansa. W serwisie Amazon Prime Video pojawił się bowiem jakiś czas temu film Goodbye Oppy opowiadający o tej misji. Jeżeli mentalnie wyłączycie cały amerykański, niezwykle dziecinny sentymentalizm z tego filmu, ogląda się go naprawdę przyjemnie. Krótki trailer poniżej.

Nawigacja wpisu

← TESS odkrywa drugą planetę skalistą w osobliwym układzie planetarnym
Rosja wysyła na ISS zapasowego Sojuza →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme