Należący do NASA lądownik Mars Phoenix Lander zbierał swoje zdjęcia do tego selfie wykonane za pomocą swojej kamery Surface Stereo Imager (SSI) od 5 czerwca do 12 lipca 2008 roku. Ta mozaika składa się z ponad 100 różnych klatek z SSI, wykonanych w trzech różnych filtrach. 15 lat temu, w sierpniu 2008 roku, Phoenix zakończył swoją trzymiesięczną misję badania marsjańskiego lodu, gleby i atmosfery.

Celem lądownika Phoenix Mars było zbadanie historii wody w marsjańskiej Arktyce, poszukiwanie dowodów na istnienie strefy nadającej się do zamieszkania oraz ocena potencjału biologicznego na granicy lód-gleba. Mówiąc szerzej, lądownik został zaprojektowany w celu ustalenia, czy życie kiedykolwiek istniało na Marsie, scharakteryzowania klimatu i geologii Czerwonej Planety oraz pomocy w przygotowaniach do przyszłej eksploracji jej powierzchni przez ludzi. Phoenix pobrał próbki marsjańskiego pyłu w poszukiwaniu lodu, a dwa miesiące później naukowcy potwierdzili, że na Marsie jest woda. Ponadto badanie innej próbki gleby sugerowało, że gleba składała się z soli i innych substancji chemicznych, takich jak nadchlorany, sód, magnez, chlorek i potas.

Phoenix Lander Self Portrait on Mars, Vertical Projection

Lądownik przeszedł w tryb awaryjny 28 października 2008 r. z powodu niewystarczającego nasłonecznienia i złych warunków pogodowych. Nadeszła marsjańska zima. W trybie awaryjnym czynności, które nie były krytyczne, zostały wstrzymane, podczas gdy statek kosmiczny czekał na instrukcje od kontroli misji. Od 30 października do 2 listopada utrzymywano codzienną łączność z lądownikiem, ale po 2 listopada 2008 r. nie odebrano żadnych sygnałów i misja została uznana za zakończoną.


Obserwuj nas w Google News